Ministry Teams and Synod Council Committees

C.A.R.E Ministry Team
Congregational Action and Response for Mental Health

Carl Sorenson – Chair
Edmonton, AB

Rev. Keith Loewen
Calgary, AB

Rev. Kathleen Schmitke
Edmonton, AB

Rev. Marty Tuer
Ponoka, AB

Marcus Busch
Edmonton, AB

Rev. Mike Lynch (Anglican Rep.)
Edmonton, AB

Rev. Richard Reimer
Edmonton, AB

Barb Stolee
Calgary, AB

Dianne Kieren
Edmonton, AB

 

Abiding in Right Relationships (AiRR) Ministry Team
Rev. Ann Salmon – Co-chair
Edson, AB

Carl Rausch – Co-chair
Edson, AB

Rev. Faith Brace
Cochrane, AB

Rev. Margaret Propp
Calgary. AB

Sharon A Pasula (Anglican Rep)
Edmonton, AB

 

Ministry Team for Worship and the Arts
Carolyn Ethier – Chair
Lethbridge, AB

Colleen McGinnis
Wetaskiwin, AB

Rev. Ron Flamand
Leduc County, AB

 

World Mission Ministry Team
Rev. Scott Brown – Chair
Thorsby, AB

Mark Rintoul
Edmonton, AB

Dr. Helen Bowden
Edmonton, AB

 

Mission Formation Team (Canadian Missions)
Sheryl Dubois
Edson, AB

Rev. Jeff Decelle
Medicine Hat, AB

Rev. Dr. James Hendricksen
Edmonton, AB

Canadian Mission Consultant
Rev. Dr. Julianne Barlow – Chair
Edmonton, AB


Study Conference Planning Ministry Team

Rev. Kevin Powell
Calgary, AB

Cathy Kochendorfer
Edmonton, AB

Rev. Tim Wray
Airdrie, AB

 

Leadership Development Ministry Team
Brenda Bohmer
Bawlf, AB

Madeleine Staub-Odegard
Edmonton, AB

Rev. Kristian Wold
Calgary, AB

Rev. Lee Woolery
Calgary, AB

Ann Lyseng
Edmonton, AB

 

Campus Ministry Ministry Team
Chaplains:

Rev. Richard Reimer
U of A, Edmonton

Rev. Jason Anderson
NAIT, Edmonton

Rev. Craig Wentland
U of A, Augustana Campus, Camrose

Rev. Margaret Propp
U of C, Calgary

Rev. Canon Erin Phillips
U of L, Lethbridge

Chaplain Lisa Waite
Medicine Hat. AB

Synod  Liaison
Bishop Larry Kochendorfer
Edmonton, AB

 

Communications Ministry Team

Synod Insert Editor
Wendy Christensen-Grosfield
Sherwood Park, AB

 

Youth Ministry Team
Tammy Kirkwood
Edmonton, AB

Mark Kuntz
Sherwood Park, AB

 

Synod Council Committees

ABT Examining Committee
Judy Gusdal
Wetaskiwin, AB

Diaconal Minister Karen Triomphe
Edmonton, AB

Rev. Dr. David Larsen
Bentley, AB

Paul Chell
Edmonton, AB

Rev. Dr. Gordon Jensen – Seminary Representative
Saskatoon, SK

Bishop Larry Kochendorfer
Edmonton, AB

 

Committee for Theological Education and Leadership
Rev. Susan Horton – Chair
Fort McMurray, AB

Greg Lingelbach
Calgary, AB

Darcy Calkins
Innisfail, AB

Rev. Greg Anderson
Grande Prairie, AB

Rev. Prema Samuel
Millet, AB

Myrna Husdal
Lethbridge, AB

Seminary Representative
Rev. Dr. Gordon Jensen
Saskatoon, SK

 

Congregational Constitution Committee
Mark Ree- Chair
Bentley, AB

Dan Ethier
Lethbridge, AB

Rev. Calvin Skriver
Camrose. AB

Synod Liason
Rev. Dr. Julianne Barlow